
Underbara älskade hundar!
augusti 23, 2010Ja vad vore livet utan hundarna? Igår tog vi med oss fika och gick ut i skogen några timmar, jättemysigt var det, det är härligt i skogen nu, börjar komma lite höstfärger och det fanns mängder av blåbär och även lite lingon. Alla hundarna har sina egna favoritintressen..
Vi har fått en ny liten pudelkompis också, det är lilla Vilda som jag ska vara dagmatte åt när jag inte är i skolan. Hon är hur söt och go som helst och Manta är tacksam för en rolig liten lekkompis.
Det börjar dra ihop sig för lydnadstävling för mig och Maja igen, förhoppningsvis vår sista start i lydnadsklass 1 ska vi göra i Hudik på onsdag. Vi har tränat en del och det känns faktiskt riktigt bra så håll tummarna för att allt funkar då så vi får vårat efterlängtade Lp1.
Försöker börja på att träna lite mer seriöst med Manta också och det går framåt men det är helt annorlunda att träna med henne än Maja, de är som natt och dag, men det är kul och jag tror hon kommer bli riktigt duktig så småningom!
Nalle fick gå ett viltspår när vi var på SÖKK i torsdags, ca 100 m rakt fram eftersom han bara provat det en gång förut. Han tuffar på hur säkert som helst i spåret, blev lite förvånad över att hitta en likdel (klöv, haha) i spåret men bar den väldigt stolt tillbaka till bilen sen. Nästa gång ska vi lägga en vinkel åt honom också så får vi se hur han löser det men jag tror inte att det kommer bli några problem. Önskar att jag hade hans stamtavlenamn så skulle vi kunna göra anlagsprov i höst..









Lycka till på onsdag! Jag står inför samma grej, ska också tävla på onsdag och har ett 1:a pris kvar till LP:t